"> Salda Gölü Turu | Viazu Turizm

Salda Gölü Turu

Salda Gölü turu, son dönemlerin en çok tercih edilen kültür turları arasında yer alıyor. Ancak kültür turu dediğimizde o bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini gördüğümüzü düşünürüz. Salda Gölü turunda yüzme şansı da ziyaretçilere tanınıyor. Burdur’un bir köşesinde gizli saklı duran Salda Gölü’nün tanınması tamamen sosyal medya aracılığı ile gerçekleşti. Buraya giden ve bölgede fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaşanlar bölgenin ilgi çekmesine sebep oldu. Ve sonrasında Salda Gölü’ne olan ilgi o kadar arttı ki, şimdilerde bölgeye yerleşim yerlerinin yapılması gündemde. Doğal güzelliklerin korunmasını isteyen bizler ise buna karşıyız elbette.

Burdur’un Yeşilova ilçesine 4 kilometre mesafede bulunan Salda Gölü’nün derinliği 184 metreye kadar ulaşıyor. Az tuzlu ama alkali bir su göl içerisinde bulunuyor. Genişliği 7 metre olmakla birlikte uzunluğu ise 9 kilometre dolaylarında. Güney kıyılarında, sığırkuyruğu’nun iki farklı türü yetişiyor ki bu canlıların dünya üzerinde yaşadıkları başka bir yer mevcut değil. Farklı diğer özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda Salda Gölü’nün dünya geneli için çok önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Oluşumu ortalama 2 milyon yıl öncesine dayanan Salda Gölü ve çevresi 1. derece doğal sit alanı. Bu ise şu anlama geliyor: Arkeolojik ve bilimsel çalışmalar haricinde buraya dokunulmaması gerekiyor. Kumlarının beyaz rengi ve suyunun mavisi ile Maldiv’leri andıran Salda Gölü’nden sıklıkla Türkiye’nin Maldivleri olarak söz ediliyor. Ana yol üzerinde bulunmaması dolayısı ile çok bilinmemesine karşın, Antalya, Denizli ve Burdur arasında yer alan Salda Gölü’nü keşfedenler sosyal medyada paylaştığı için artık Salda Gölü turu oldukça popüler bir hale gelmiş durumda.

Salda Gölü’nün pek çok yerinden göle girip yüzebilmeniz mümkün. Ancak Maldivler olarak adlandırılan ve Yeşilova’da bulunan plajda tuvalet, elektrik, kabin… gibi gereksinimlerinizi karşılayamazsınız. Tabiat Parkı’ndan da göle girebilir ve burada tüm ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Bir de çadırların kurulduğu kamp alanında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur. Maldivler olarak anılan kısma toplu taşıma ile gidebilme şansınızın bulunmadığını da belirtelim. Peki Salda Gölü turunda neler yapılır?

Eğer Salda Gölü turuna İstanbul’dan katıldıysanız ilk durağınız sabah saatlerinde Isparta olacaktır. İlk olarak Kuyucak Köyü’ne gider ve burada bulunan lavanta bahçelerini görürsünüz. Verilen uzun fotoğraf molalarının sonrasında ise Burdur’a geçer ve burada ilk olarak Burdur Gölü’nü ziyaret edersiniz. Sonrasında ise Salda Gölü’ne gidilir. Burada verilen serbest zamanda yürüyüş yapar, isterseniz yüzebilirsiniz. Daha sonra yeniden Isparta’ya gidilir ve Firdevs Camii gezisi gerçekleştirilir. Son olarak da çarşıda verilen serbest zamanı değerlendirerek gül ve gül ürünlerinden istediğinizi alabilirsiniz.

Salda Gölü turunun ikincigününde Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret etmenizin sonrasında Hızır Bey Camii ziyareti yapılır. Can Adası ve Yeşil Ada ziyaretlerinin sonrasında ise gün sonlandırılır.

Turun son gününde ilk olarak Kovada Gölü’ne gidilir. Yazılı Kanyon gezisi sonrasında ise Salda Gölü turu sonlandırılarak dönüş yolculuğuna başlanır.

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published.