"> Kapadokya Turları | Viazu Turizm

Kapadokya Turları

Kapadokya turlarına katılacaksanız gideceğiniz yer Orta Anadolu olacaktır. Nevşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray, Kırşehir… gibi şehirlerin etrafında yer alan doğal güzellikler ve en önemlisi peri bacaları dolayısı ile Kapadokya adını alan bölgenin bu eşsiz görünümü, çevresinde bulunan sönmüş volkanların lavlarının eseridir. Bölgeye Kapadokya adının veriliş tarihi Milattan Önce 6. yüzyıllara kadar dayanır.

Kapadokya’ya ilk yerleşenler, sahip oldukları inançlarını devam ettirmek adına bölgeye gelmiş, tüflerin içini oyarak burada kendilerine yaşayabilecekleri evler yapmışlardır. Buralarda gizlenmeleri dolayısı ile güvenliklerini sağlamakla kalmamış; aynı zamanda sahip oldukları inançları da en iyi şekilde yaşamışlardır. Bunun en güzel örneklerine Ihlara Vadisi’nde rastlanır. Hem gizli yerleşim yerleri; hem de kiliseleri Ihlara Vadisi’ni gezerken görebilmek çok mümkündür.

Türkiye’nin kalbi olarak bilinen Kapadokya’ya düzenlenen Kapadokya turları sadece Türkiye içerisinden değil, yurtdışından da gerçekleştirilir. Konumu itibari ile karasal iklim yaşayan bölgede çok fazla yağış görülmemekle birlikte, görülen yağışlar da kış aylarında genellikle kar şeklindedir.

Göreme yakınlarında bulunan kayaların içerisine oyulan evler, manastırlar, kiliseler bulunmakla birlikte, zaten Kapadokya 300 – 1200 yılları arasında Manastırlar Şehri olmuştur. Peri bacaları ise yumuşak malzeme olmaları ve zaten aşınma sonucu oluşmuş olmaları dolayısı ile doğal gelişim süreçleri halen devam etmektedir. Bazı peri bacaları için üretilen hikayeler dahi bulunmaktadır. Örneğin bir kralın kızının, babasının istemediği bir adamla birlikte, yanlarına çocuklarını da alıp kaçmaları sırasında yakalandıklarında, oldukları yerde taş olmuş ve Üç Güzeller adını almışlardır. Bunun gibi pek çok hikaye bulunmaktadır. Tur rehberiniz sizlere bu konuda en güzel bilgileri verecektir. Peki Kapadokya turlarında nereler gezilir, neler yenir, ne içilir?

Kapadokya turunun ilk durağı, tura gidilen şehre göre değişkenlik göstermekle birlikte, İstanbul açısından baktığımızda Ihlara Vadisi’dir. Burada yer alan kilise, manastır ve gizli yerleşim yerlerinin gezilmesinin sonrasında fotoğraf molası için Narlı Göl’e gidilir. Sonrasında ise yerin 50 – 55 Metre altına kadar inen Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne gidilir. Burası labirent şeklinde oyulmuş olup, gördükleriniz sizi büyüleyecek niteliktedir. Dervent Vadisi’nde bulunan farklı şekillerdeki peri bacalarının görülmesinin sonrasında Üç Güzeller peri bacaları da gezilip, ardından da şarap mahzenlerine gidilecektir. Burada şarapların tadına bakıp, isterseniz satın alma imkanı da bulabilirsiniz.

Kapadokya turlarının ikinci gününe isteyenler balon turu ile başlayabilirler. Ödemesi misafirlere ait olan bu tur ekstradır. Sonrasında ise Göreme Açık Hava Müzesi’ne gidilir. Burada da pek çok kilise bulunmakla birlikte, içlerinde anlatım yasak olduğu için anlatımlar dışarıda gerçekleştirilmektedir. Ardından Paşabağ ve sonrasında da Çavuşin gezileri gerçekleştirilir. Çanak – Çömlek yapım atölyesinde çamurdan yapılan pek çok şeyi görebilme ve isterseniz uygulamalı deneme şansına da sahip olursunuz. Buradan alışveriş yapabilmeniz de mümkündür. Ardından da MustafaPaşa’ya gidilir. Onyx atölyesine gidip bölgede bulunan doğal taşlarla yapılan takılar hakkında da bilgi edinmenizin sonrasında dilerseniz yine ekstra düzenlenen Türk Gecesi’ne katılabilirsiniz.

Kapadokya turlarının son gün durakları ise Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Salkım Tepesi, Göreme, Halı Atölye Ve Mağazası, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi… şeklindedir. Gün sonunda ise dönüş için yola çıkılır

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir