"> DOĞU EKSPRESİ İLE KARS | Viazu Turizm

DOĞU EKSPRESİ İLE KARS

Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek son yılların en popüler trendlerinden oldu. Kars’a trenle giden özellikle öğrencilerin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar bölgeye ilgiyi artırdı. Kars’a trenle seyahat etmek isteyen turistlere daha çok yer ziyaret etme şansı tanıyabilmek adına  29 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Ankara dan kalkan Kars treni İliç-Erzincan-Erzurum istasyonlarında molalar veriyor. Yine dönüş rotasında da Sivas ve Divriği.Bu molalarda yolcular trenden inerek bölgenin cazibe merkezlerini gezme şansı yakalıyor. Turistik doğu Ekspresi treni ile yataklı vagonda yolculuk etmek yolda doğanın bizlere sunduğu eşsiz manzaralarla birleşince vazgeçilmez.
Peki ya Kars ?
5000 yıl öncesine dayanıyor Kars’ın tarihi. MÖ 9. ve 6. yy.da Karsta medeniyetin ilk adımları atılmış. Daha sonra birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış.. Bölge Ermeni hakimiyetinde altın çağını yaşamış. Bin bir kiliseli kent Ani kurulduktan sonra  Başkent Kars’tan buraya taşınmış. Kars’a gittiğinizde Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabelerini mutlaka bir rehber eşliğinde gezmelisiniz. 1534 te Kanuni Sultan Süleyman Han dönemimde Kars Osmanlı Hakimiyetine geçer. 16.yy da Askeri üs olarak kullanılır. Kars Kalesi ve surları  güçlendirilir, birçok cami , köprü ve hamam yaptırılır. Kars’ı gezerken Osmanlı döneminden kalan bu eserleri görebilirsiniz. 1877-1918 yılları arasında Rusların eline geçen Kars’ta Ruslardan Kalma taş binaları görmek mümkün. 1918 yılı başlarında Osmanlı ve müttefiklerine yenilen Rusya Bölgeden çekilir.Kurtuluş Savaşı sırasında da Kolordu Komutanı  Kazım Karabekir Paşa Türk Bayrağını Kars Kalesine diker. 16 Mart 1921 de de Moskova Antlaşması ile Kars Türkiye’ye iade edilir.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında çok çetin ve kanlı çarpışmalara sahne olduğu için Kanlı Tabya olarak anılan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesini ziyaret ettiğinizde halkın bu kenti ne zorluklarla koruduğuna şahit olursunuz.  Ermeni-Osmanlı-Rus etkilerini şehrin her yerinde göreceğiniz Kars gezinize,  Boğatepe Peynir Müzesini-Donmuş Çıldır Gölü Üzerinde Kızaklı Faytonlarla gezintiyi eklemeyi unutmayın. Şansınız varsa donmuş Çıldır Gölü üzerinde  balıkçıların buzu kırarak balık avlamalarını izleyebilirsiniz. Akşam yemeğinizde Kafkas dans gösterilerini izleyerek Kaz etinden oluşan menüyü afiyetle yiyebilirsiniz.

Trenle Yataklı Vagonda seyahat etmenin keyfine  ,Kars’ın tarihini, kültürünü,mimarisini ve eğlencesini ekleyince seyahat yolculuktan çıkıp  tam bir deneyim oluyor.

 

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published.