"> Balkan Turları | Viazu Turizm

Balkan Turları

Balkan turlarına genellikle ataları balkanlardan Türkiye’ye göç etmiş olanlar giderler ve bu turlarda var olan akrabalarını bulmayı tercih eder; ya da öyle olmasa bile atalarının yaşadıkları yerleri görmeyi amaçlarlar. Ancak elbette Balkan tarihine yakından ilgi duyanların da bu turlara gitmesi söz konusudur. Bir de televizyon ekranlarında yayınlanan diziler var tabi ki… İnsanlar tarihe merak duymasalar dahi gördükleri güzel yerleri bizzat ziyaret etmek adına da bir Balkan turuna katılmayı tercih edebiliyorlar. Adı üstünde: kültür turları, her kesime hitap etmesi ile biliniyor.

Hiç merak ettiniz mi, Balkanlar’dan Türkiye’ye yapılan göçün nasıl gerçekleştiğini ya da kaç kişinin bu göçlerle ülkemize geldiğini? Özellikle Trakya bölgesinde yoğunlaşan göçmenler Türkiye’nin farklı illerinde bulunan köylerde de yerleşim imkanına sahip olabilmişler. Merakınızı ilk olarak, göç eden kişi sayısı ile giderelim: ortalama 2 milyon insanın göç etmesi durumu söz konusu olmuş. Peki neden?

Bu soruyu size, dedesi Bulgaristan’ın Şumnu kentinden göçen bir göçmen olarak yanıtlamak istedim. Bölgede yaşayan Müslüman ve özellikle de Türk’lerin o dönemlerde her an bir saldırı tehdidi ile karşı karşıya olmaları durumu söz konusuydu ki evlerinin, iş yerlerinin kapısında her gün bir domuz kafası, ayağı ya da herhangi bir domuz iç organı ile karşılaşmaları bu durumun en önemli işareti niteliğinde. Gün gelip göç etmeleri gerektiğinde ise tüm mal varlıklarını bölgeye bırakmış ve Türkiye’de her şeye sıfırdan başlamışlardır.

Hala Balkan turları ile bölgeye giden yakınlarımız, orada dedelerimizi tanıyan komşular ve akrabaları bulabilmekteler. Bu anlamda kültür turlarının en önemli avantajı ise rehber desteğinin olması. Dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkede ne yaptığınızı ve yapacağınızı size en iyi anlatan rehberiniz olacaktır çünkü… Peki Balkan turları ile nerelere gidilir, neler yapılır?

İstanbul Havalimanı’nda başlayan Balkanlar turunun uçakla varılan ilk hedef noktası Belgrat oluyor. Burada ilk olarak panoramik şekilde Kalemegdan gezisi yapılıyor ve sonrasında Mehmet Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Fikirbayır, Belgrat Galibi Heykeli, Askeri Müze, Stambol Kapısı, Nebojsa Kulesi, Saat Kapı ve Müzesi, Knez Mihalijova Sokağı, Cumhuriyet Meydanı, St. Sava Kilisesi… gezilerek Belgrat turlarının ilk günü sonlanır Belgrat’ın gece hayatı Avrupa’da çok meşhur olduğu için tura katılanlara, bu keyfi yaşamaları adına serbest zaman tanınır.

Turun ikinci gününde Saraybosna’ya doğru yola çıkılır. Saraybosna’da ilk olarak Başçarşı’nın sembolü sayılan Sebil görülür. Sinagog, Osmanlı tarihinin izlerini taşıyan binalar, Latin Köprüsü, Ateş Anıtı, Hanlar, Medreseler, Çarşılar, Ferhadiye ve Gazi Hüsrev Bey Cami, Budva, Karadağ… da Saraybosna’da gezilecek diğer noktalar. Ardından tur katılımcılarına serbest zaman verilir, bu arada Boşnak kahvesi içilmesi ve alışveriş önerilir.

Üçüncü gün olduğunda düzenlenen tur genellikle ekstradır. Umut Tüneli ve Vrelo Bosna gezileri bu turda, isteyenler için gerçekleştirilmektedir. Otobüsle Mostar’a gidildiğinde ilk nokta Mostar Köprüsü gezisi olacaktır. Koski Mehmet Paşa Cami’nin ve ardından da şehir merkezinin gezilmesinin sonrasında Eğri Köprü, Eski Hamam, Tabaşica Cami panoramik olarak görülür. Sonrasında düzenlenecek Blagaj Tekkesi ve Poçital turu da ekstadır.

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published.